KALP

برای ازبین بردن ترک های پوستی چه باید کرد؟

 

 

آیا راهی برای از میان بردن ترکهای پوستی که در اثر چاقی و لاغری بوجود میاد وجود دارد؟استریا، خطوط تقریباً فرو رفـته پوستی میباشد که بیشـتر در بخش های تحـت کشــش به وجود می آیـد. این عـارضه بسیار شـایع میباشد و در بسیاری از زنان در سنین جـوانـی و در دوران بارداری دیده می شود….

 

استریا، خطوط تقریباً فرو رفـته پوستی میباشد که بیشـتر در بخش های تحـت کشــش به وجود می آیـد. این عـارضه بسیار شـایع میباشد و در بسیاری از زنان در سنین جـوانـی و در دوران بارداری دیده می شود. با شـروع بلوغ جنسـی در جسم تحت تأثیر افزایش هورمون های جنسی تغـییراتی به وجود می آید. عـلاوه بر این تغــییرات ، تغــییرات دیگـری نیـز بـه وقـوع مـی پیـوندد کـه از این گـروه می توان به ایجـاد خطـوط پوستی اشاره کرد. با شروع بلــوغ ، جــثه افراد به طور سریع رشد می کند و این رشد در دخترها بارزتر است. چـون رشــد، سـریـع میباشد پوسـت توانایـی وفـق دادن خـود با این تغییر جــثـه را ندارد و در نتـیجه ، به خاطر شکسـتگی در فیبرهای الاسـتین که مسـئول کشـش پوسـت هستند، پوست در نواحـی تحت کشش دچار خطوطی می شود و معمولاً به رنگ سفید براق در می آید. این نشانه ها در ۳ نفر از هر ۵ خانم حامله ایجاد گشته و در میان دختران نوجوان كه دچار جهش رشدی میشوند، شایع است.

 

در افراد چاق هم ممكن میباشد این نشانه ها به وجود آیند، به ویژه اگر افزایش وزن سریع باشد. این نشانه ها علاوه بر آن در افراد مبتلا به سندرم كوشینگ و در استفاده كنندگان كورتیكواستروئیدهای خوراكی یا كورتیكواستروئیدهای موضعی ایجاد میشوند. برای پیشگـیری می توان از آماده کردن پوست برای افزایش وسعت آن، با چرب کردن و مـاساژ دادن مکرر سـود جست. البته در مواردی می توان از ویتـامـین e و کرِم های موضـعی آمـونیـوم لاکـتات با درصـد های متـفاوت و ترتینوئن برای پیشـگیری اسـتفاده کرد که باید تحـت نظـر پزشـک تجـویز شود و نیاز به پیگـیری و مراقبـت پزشـک مربوطـه دارد.

 

در ابتدا این خطـوط ، برجسـته و تحـریک پذیر هستند و به مرور زمان صـاف می شوند و رنگ آن از قرمز به ارغوانی تغییر یافته و در نهایت سفید یا نقره ای می شوند. این خطوط بیشتر در بخش های شکم ، پستان ( بعد از شیردهی ) ، باسن و ران ها پدید می آیند.

 

ازبین بردن ترکهای پوستی

 

چه افرادی بیشتر مستعد این عارضه هستند؟


– افراد با استعداد چاقی.

– افراد با رشد جسمی سریع به ویژه در بلوغ.

– افراد با بیماری غدد درون ریز مانند: سندروم کوشینگ ( پر کاری غده فوق کلیوی ).

-افرادی که به دلایلی از پماد یا کِـرِم های کورتون به مدت طولانی استفاده می کنند.

– خانم های باردار.

 

بعد از بــلوغ و پایان حاملگی امکان دارد از وضوح این خطوط کاسته شود ولی از میان نمی روند و تا آخر عمرباقی می مانند. برای پیشگـیری از این عـارضه می توان از آماده کردن پوست برای افزایش وسعت آن، با چرب کردن و مـاساژ دادن مکرر سـود جست. البته در مواردی می توان از ویتـامـین e و کرم های موضـعی آمـونیـوم لاکـتات با درصـد های متـفاوت و ترتینوئن برای پیشـگیری اسـتفاده کرد که باید تحـت نظـر پزشـک تجـویز شود و نیاز به پیگـیری و مراقبـت پزشـک مربوطـه دارد. در عین حال باید دانست که در بیشتر موارد این درمان ها تأثیر چندانی ندارد و اثرات آنها محدود است.

 

در ضمن چون هر نوع دارو در دوران حاملگی می تواند اثر سـوء بر روی جنیـن داشـته باشـد این داروها بایـد حتـماً تحـت نظر یک پزشک متخصص پوست و یک پزشک متخصص زنان و زایمان تجویز شود. همانطور که گفته شد تمام درمانهایی که برای برطرف کردن استریاها استفاده می شود تاثیری نسبی دارند. درمانهای دیگری مانند لیزر و مزوتراپی هم در این مورد استفاده می شود . ولی همه ان درمانها نسبی بوده و به طور کامل نمی توانند استریاها را برطرف کنند.

مشاور زیبایی : زهرا پهلوان زاده

منبع:سایت بیتوته

فروشگاه مارکت سنتر